PROTELYE desteğiyle başarılı ürünlere dönüşmüş buluşlar

Remoris Agız Saglıgı Teknolojileri

Ağız boşluğu skuamöz hücreli karsinomu (ASHK) ağız boşluğunda en sık görülen kanser türüdür.  Günümüzde, oral fırça biyopsisi amacıyla daha çok jinekolojide kullanılan fırçalardan veya benzerlerinden, ya da diş fırçalarından yararlanılmaktadır; ancak toplanan hücre örneklerinin yeterli sayıda değildir.

Mevcut oral fırça biyopsisi fırçaları metal olmayan uçlardan meydana gelmektedir; toplanan hücrelerin tanısal kalitesi ise kimi zaman yetersiz kalmaktadır. İş fikrinde planlanan fırçanın uçları (kılları) ise epitel hücrelerini içinde tutacak şekilde tasarlanmıştır.  
Kılların özgün kesiti nedeniyle hücre örnekleri toplandıkça, örnekler fırça ucunun yukarı kısımlarına ve fırça başlığına doğru iletilmektedir ve böylece, ilk örneklerin ardından toplanan hücrelerin oluşturabileceği hasarlar önlenmektedir.
 

 

TEAMOOD - Gıda Ambalaj Tasarımı

TEAMOOD  - Food Packaging Design

TEAMOOD - Toz Yeşil Çay
Formulasyon  Ege Üniversitesi nüvEGE Kuluçka Merkezinde yer alan ONKA Farma stratup şirketi tarafından geliştirildi.

Kadınlar için sızdırmaz idrar drenaj aparatı

Özellikle yatarak tedavi gören kadın hastalar için özel olarak tasarlandı.

 

Bu aparat sayesinde yatan hastalar ve tekerlekli sandalye kullanan kişiler tuvalet ihtiyaçlarını çok daha kolay karşılayabilecekler.

Serbest girişimci Haldun Güler tarafından tespit edilen problemin çözümün yönelik tasarım çalışmaları EU PROTELYE Tasarım Merkezi ekibimiz tarafından gerçekleştirildi.

 

Masabaşı ve saha araştırmaları ile başlayan 2.5 aylık süreçte doktorlar, hasta bakıcılar ve fizik tedavi uzmanları ile görüşülerek problemler tespit edildi. Eskiz çalışmasının ardından 3 boyutlu bilgisayar çizimleri yapıldı. Ilk model çalışması için malzeme olarak köpük kullanıldı.

Ardından 3 boyutlu yazıcı yardımıyla elde edilen ilk prototipler test edildi. Eksikler tespit edildi. İhtiyaca yönelik ürün son halini aldı.

Morselasyon Poşeti

Laproskopik amelyatlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan elvine benzer endobag. Kapalı amelyatlarda vicuttan kitle alımını kolaylaştıran, özel yapısı ise şişebilen patentli amelyat aparatı. Ege Üniversite Dr. Ali Akdemir'in buluş sahibi olduğu bu aparat sayesinde vicuttan kitle alımı kapalı amleyatlar da daha kısa sürede ve güveni şekilde gerçekleşiyor.

DoctorVox - Ses Terapisi Aparatı

Yeni geliştirilen patentli doctorVOX Ses Terapi Cihazı ses terapisi ve vokal nemlendirme için kullanılabilmektedir. Cihaz kolayca taşınabilen ve herhangi bir yerde kullanıma uygun olarak tasarımlanmıştır. doctorVOX Ses Terapi Cihazı ses terapisi için kullanımının yanı sıra profesyonel ses kullanıcıları için destekleyici olarak kullanılır. doctorVOX ses terapisi ve ses eğitiminde motor öğrenme ve cognitive prosesler için de kullanılır. Ayrıca doctorVOX ’un vokal foldların hemen nemlendirilmesini sağlayacak bir mekanizması da mevcuttur. Dahası nemlendirme sırasında bitkisel ve medikal ürünlerde kullanılabilmektedir.

Please reload

  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon